/* BURADAN */ /* BURAYA */

08 Nisan 2017

WD-40 Nedir ve Nerelerde Kullanılır?


Norm Larsen isimli bir Amerikalı, San Diago, Kaliforniya'da, taa 1953 yılında Rocket Chemical Company diye bir şirket kuruyor ve iki işçi ile paslanmayı önleyen ve havacılık ve uzay sanayii için bir yağ çözücü geliştirmeye koyuluyor. Kırk'ıncı denemeden sonra su ile yer değiştiren ( Water Displacement ) bir madde bulmayı beceriyorlar. WD-40 ismi buradan geliyor: Water Displacement - 40 ncı formül .

Endüstride kullanılmaya başlamasından bir kaç yıl sonra, 1958 yılında, işçilerin bu maddeyi evlerinde kullanmak üzere gizlice eve götürdükleri fark ediliyor ve bu yürütme hareketinden alınan ilham ile firma, maddeyi basınçlı kutular içinde ev kullanımı için de satmaya başlıyor.

1962 yılında, içerisinde astronot John Glenn ile dünyanın etrafını dönen Friendship VII uzay gemisi ve onu fırlatan Atlas füzesi WD-40 tabakası ile kaplanıyor. 1969 yılında ise şirket bu çok ünlü ürünü nedeni ile ismini değiştirip WD-40 yapıyor.

WD-40 bugün, dünyada 187 ülkede ve haftada 1 milyon kutudan fazla satılıyor. Tek başına çalışan bir üretim uzmanı gizli içeriği birbirine katıyor. 63,000 den fazla üyesi olan bir fan klubü var.

Atelyenizde bulunduracağınız hani nerdeyse olmazsa olmaz malzemelerden biridir. Dikkat edin en sıkıntılı tarafı kutunun yanında gelen ve ağzına takılan küçük kırmızı kamışın kolay kaybolmasıdır. Kamışı kaybetmemeğe dikkat etmelisiniz. Hatta alırken bile dikkat etmelisiniz ki kamış eksik, düşmüş falan olmasın.

- 20,000 den fazla kullanım alanı tespit edilmiş olan bu harika maddenin kaydedilmiş en entresan kullanımlarından biri Hong Kong'da bir otobüsün süspansiyonundaki piton yılanının çıkarılması için az miktarda kullanılmış olmasıdır.

- Bahçecileri, bahceli evde oturanları ilgilendirebilecek bazı kullanımlarını bende aşağıda sıralıyorum

- Deri malzemeye bakım yapın WD-40 deriyi yumuşattığı için rahat kullanım imkanı sağlar.Su almaması ve parlaklığını kaybetmemesi için düzenli aralıklarla WD-40 püskürtüp yumuşak bezle parlatın.

- Yeni köpeğiniz çok şeker ama her bulduğunu kemiriyor Köpekler WD-40 kokusundan nefret ediyorlar. Özellikle kablolara ve sataşmasını istemediğiniz her yere püskürtün. Makinelere, dönene hiçbir şeye yaklaşmamalılar.

- Sıkışıp kalan parmakları kurtarın Parmağınız şişenin ağzına veya alyansınız parmağınıza sıkıştı. Püskürtün, sızmasını bekleyin, kaydırıp çıkarın. Elinizi, şişeyi, alyansı iyice yıkayın.

- Fermuarları çalıştırın Ceket, pantalon, sırt çantası, uyku tulumu zor işleyen ne fermuar varsa, maddeyi önce kutunun kapağına sıkın, sonra suluboya fırçasıyla fermuara sürün. Kumaşa bulaşmasın. Üç- beş çalıştırın, dişler yağlansın.

- Hamamböcekleri Etrafta hamamböceği var ise sürekli olarak WD-40 bulundurun. Hamamböceklerini öldüren nadir maddelerden biridir. Adı üstünde: Su ile yer değiştiriyor yani hamamböceği kuruyor. Süper

- Böcekler kokusunu hiç sevmiyor. Eşiklere, pencere, kapı kenarlarına püskürtün. Etrafta küçük bebek varsa kullanmayın.

- Japon bulaştı Sorun değil. WD-40 püskürtün, yapışkanlık gidene kadar ovalayın.

- Ahşap saplı takımlar Saplardaki ahşap fazla kurur ise kıymıklaşır, gevrer, kötüleşir. Bolca püskürtün. Su itici olarak görev yapar, besler, canlı tutar.

- Gıcırdayan tekerlekler El arabası, çocuk arabası, mangalın tekeri hiç farketmez. Püskürtün sürtünme kesilsin.

- Ayakkabı lekeleri Seramik zeminde zor çıkan siyah topuk izlerini, katran lekesi, sürtünme lekelerini çok fazla ovalamadan temizleyecektir.

- Kuruyan tutkal Hemen hemen her türlü yüzeye yapışıp kalmış, kurumuş tutkalı kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Üzerine püskürtün, en az 30 saniye bekleyin nemli bezle silin.

- Buzdolabının içine yapışıp kalmış yiyecekleri sabunlu su çıkarmaz ise WD-40 deneyin.Dolabı boşalttıktan sonra kirli yerlere WD-40 püskürtün. Bez veya süngerle silin.

- Çay lekeleri Tezgahların üzerindeki çay lekelerini çıkarmak için püskürtün, nemli bezle silin.

- Üzerinizdeki domates lekesi Bahçe işi yapıp üzerinizi kirletmeden olmaz. Domates, soslar, kan, ruj, kir, yağ, mürekkep gibi inatçı lekelere doğrudan WD -40 püskürtüp her zamanki gibi yıkayınız.

- Tuvaletler içinde biriken kir ve kireç tırtularını temizlemek için elli çeşit ayrı kimyasala gerek yok. WD-40 püskürtün, bir kaç saniye bekleyin. Fırçalayıp sifonu çekin. İçerdiği çözücüler kieci ve kirleri eritecektir.

- Ellerinizdeki yağlar Arabayı, çim makinesini veya çoklu dilmeyi tamir ettiniz ama eller simsiyah. Yağ içinde. Az miktarda püskürtün, birkaç saniye ovalayın. Kağıt havlu ile silip sabunlu suyla yıkayın. Kir ve yağlar akıp gider. Havluyu sobayı tutuşturmada kullanın.

- Gıcık etiketler Bazıları insanı delirtir. Sabunlu su fayda etmez, tırnak kazıması fayda etmez, jilet, bıçak nafile. Üstelik çıkarayım derken etrafıda çizersiniz. Az miktarda WD-40 püskürtün, birkaç dakika bekleyin. Tutkal eriyecektir. Silin veya plastik bir parça ile kazıyın.

- Karın küreğe yapışmasını önleyin Yoksa külçe gibi oluyor.Küreğe ince bir tabaka WD-40 püskürtün. Benzer şekilde kaygan olmasını istediğiniz her yere az miktarda püskürtün. Makine tablalarına, araba tekerlerine, sıkışınca rulmanlara.

- Su geçirmez ayakkabılar Kışlık ayakkabı ve çizmeleri bir tabaka WD-40 ile su geçirmez yapın. Tuz lekelerini çıkarmak için de üzerlerine püskürtün ve temiz bir bezle silin.

- Sıkışmış cıvatalar, bujiler Sanki bu iş için yaratılmış. Az püskürtün, bekleyin çevirin.

- Kışa girmeden Bütün kilitlerinizi, paslanması muhtemel aletlerinizi bir güzel ince bir tabaka ile kaplayın. İnce kamış, kilit deliklerinden içeri yeterince WD-40 püskürtmenize imkan verecektir.

- Paslanması muhtemel aletler Keser, balta, arabanızın plakası, mengene, işkence, aklınıza neresi geliyorsa. Mükemmel bir pas çözücüdür.

- Damlamış yağ lekeleri Bolca püskürtün. Bol suyla yıkayın. Mükemmel bir yağ çözücüdür.

- Mangalın ızgarasını yenileyin Eski ve yıpranmış mangal ızgarasını yepyeni yapmak için önce soğuk olduğundan emin olun, sonra, bol WD-40 püskürtün, birkaç saniye bekleyin ve tel fırçayla fırçalayın.

- Kediniz terastaki mobilyaların, mangalın önündeki masanın, arabanızın üzerinde fazla gezip kirli ayak izleri pek göze batıyorsa, ayak izlerinin üzerine püskürtüp temiz bezle silin.

- Kediniz ve köpeğinizi çiçeklerden uzak tutmak onları ezmelerini engellemek, belli alanlara çiş-kaka yapmalarına mani olmak için mevsim boyunca bir - iki kez WD-40 püskürtün. Kedive köpekler kökusundan nefret ederler.

- Keza güvercinler, sincaplar, arılar, sinekler ve daha bir çok hayvan WD-40 kokusundan nefret ederler. Gelmelerini istemediğiniz alanlara püskürtün yeter.

- Rengi solmuş sentetik kumaşlar Üzerine püskürtün, temiz kuru bezle silin. Alacağınız sonuca hayret edeceksiniz. Ama önce gömrünmeyen bir tarafta deneyin. Her kumaş ayrı netice verecektir.

- Ayakkabı ve çizmeleri su geçirmez yapın. Tuz lekelerini çıkartmak içinde ayakkabınıza püskürtüp temiz bir bezle silin.

- Paslanması muhtemel her türlü malzemeyi koruyun. Kışa girerken üzerlerine bir tabak WD-40 püskürterek korumaya alın

- Arının soktuğu yerin acısını almak için üzerine püskürtün. Acısı hemen geçer.

- Daha neler neler

- Ama unutmayın: Aşırı kullanmayın, Ateşe, ısı kaynaklarına, elektrik akımı veya akü başlarına yakın yerlerde kullanmayın ! Doğrudan güneş ışını altına, sobanın üstüne koymayın. 50 derece üzerinde hiç bir yerde bulundurmayın. İyi havalandırılmış yerlerde kullanıp yutmayın, koklamayın. Olurda yutarsanız hemen doktor çağırın. Çok acaip tutuşur haberiniz ola :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder